Σε πλύσιμο και πλήρη καθαρισμό των υπόγειων κάδων προχώρησαν τα συνεργεία καθαριότητας του Δήμου Ηλιούπολης προστατεύοντας με μια επιπλέον ενέργεια για την υγιεινή της πόλης.
Η επιχείρηση καθαριότητας των υπόγειων κάδων εκτός από την αισθητική της πλευρά αποτελεί και ένα ακόμη μέτρο υγειονομικής θωράκισης των δημόσιων χώρων.
![](http://ilioupoli.gr/wp-content/uploads/2022/03/P9130167-300x175.jpg)
Να θυμίσουμε ότι η Ηλιούπολη διαθέτει ένα από τα μεγαλύτερα δίκτυα υπόγειων κάδων στην Ελλάδα με πολλά λειτουργικά, οικονομικά και περιβαλλοντικά οφέλη.
![](http://ilioupoli.gr/wp-content/uploads/2022/03/P9130170-300x175.jpg)
Πρόσφατα εγκαταστάθηκαν ψηφιακοί ηλεκτρονικοί αισθητήρες πληρότητας στους 44 από τους 92 υπόγειους κάδους ώστε κάθε ημέρα να καθορίζονται τα βέλτιστα και συντομότερα δρομολόγια των απορριμματοφόρων.
![](http://ilioupoli.gr/wp-content/uploads/2022/03/P9130171-300x175.jpg)
Έτσι ο Δήμος Ηλιούπολης έχει καταφέρει να κρατήσει σε ικανοποιητικά επίπεδα την καθαριότητα στην πόλη παρά την έλλειψη προσωπικού, χωρίς καμία αύξηση δημοτικών ανταποδοτικών τελών για πέντε ολόκληρα χρόνια.
![](http://ilioupoli.gr/wp-content/uploads/2022/03/P9130174-300x175.jpg)
Η ευθύνη όμως της προσπάθειας ανήκει σε όλους μας.
![](http://ilioupoli.gr/wp-content/uploads/2022/03/P9130178-300x175.jpg)